100%
Obsah: Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky
Od prvního vydání (a až do roku 1989 jediného) jedné z nejpopulárnějších humoristických knih české literatury uplyne letos již 38 let. Po roce 1989 vyšla kniha pochopitelně vícekrát - přesto teprve nyní má čtenář možnost získat ji ve vydání, odpovídajícímu jejímu významu - Černí baroni vycházejí s více než stovkou barevných ilustrací Jiřího Wintra - Neprakty, tedy konečně se všemi ilustracemi, které byly pro Černé barony postupně nakresleny.Známé a oblíbené dílo z pera renomovaného autora a osvědčeného vypravěče Miloslava Švandrlíka vychází poprvé ve své historii se všemi původními ilustracemi - kolorovanými pro nové vydání Mistrem Nepraktou - kreslenými knize na míru.
Dnes již klasický titul připomínající doby nedávno minulé, v němž autor, který vojenskou prezenční službu vykonával v letech 1953-55 na pracovištích Technických praporů v západních a jižních Čechách, barvitým a osobitým způsobem popisuje všední absurdity nevšední doby Československo-sovětského poválečného přátelství a její odraz nejenom v životě vojenských branců - pétépáků.
Kniha, respektive jejích 17 kapitol „prvního dílu" vyšla poprvé v nakladatelství Vysočina v roce 1969 a dalších dvacet let se příběhy „druhého dílu" mohly šířit jen ústním podáním nebo opisováním. Kompletního vydání se text dočkal až po změně politických poměrů v roce 1990.
Román Černí baroni byl rovněž úspěšně zfilmován v roce 1992 (režie: Zdeněk Sirový; scénář: M. Švandrlík, Z. Sirový) a v roce 2002 byl v brněnském studiu České televize byl natočen jedenáctidílný seriál, doplněný o příběhy z dalších románů: Říkali mu Terazky a Pět sekyr poručíka Hamáčka.