Obsah: Velmistři SF 2

Roku 1965 se organizace sdružující americké spisovatele science fiction rozhodla, že bude každoročně odměňovat nejlepší díla SF udělením ceny, která dostala název Nebula: nebyla to totiž ani broušená váza, ani stříbrný pohár či bronzová medaile, nýbrž veliká a poněkud těžká kostka z čirého nerozbitného skla, do něhož její tvůrce zalil barevné polodrahokamy takovým způsobem, že na pohled utvářejí spirální galaxii. Cena se zpočátku udělovala pouze ve čtyřech kategoriích - za nejlepší román, novelu, krátkou novelu a povídku - ale postupně se počet cen rozrůstal. Více než před čtvrt stoletím, roku 1973, pak Jerry Pournell, tehdejší prezident organizace, navrhl nové ocenění, jehož smyslem bylo vyzdvihnout laureátovo celoživotní dílo a jeho kvality, čili vyzdvihnout autory, jejichž tvorba pomáhala proklestit nové cesty a cestičky SF. Nová cena se podobala staré Nebule - byla ovšem ještě trochu větší a těžší - a její nositel se směl pyšnit titulem Velmistr.
Podle dohodnutých pravidel může porota udělit velmistrovskou cenu pouze šestkrát za deset let, a jenom žijícímu autoru. Do roku 1999 ji tak obdrželo pouhopouhých patnáct spisovatelů - a pořadatel této knihy Frederik Pohl, sám jeden z nejúspěšnějších autorů SF v historii, přirozeně patří mezi ně.
V pořadí už druhá kniha, kterou z velmistrovské tvorby sestavil, přináší výběr povídek těch opravdu největších z největších: Frederik Pohl tentokrát přibližuje tvorbu Andre Norton, Arthura C. Clarka, Isaaca Asimova, Alfreda Bestera a Raye Bradburyho. Práci mu zčásti usnadňovalo to, že se mu v průběhu několika desítek let naskytla řada příležitostí, aby se seznámil se svými kolegy - někdy jako vydavatel, jindy v roli jakéhosi jejich literárního agenta či poradce, ale také jako spolupracovník a především dlouholetý přítel řady z mnoha předních autorů SF.
Frederika Pohla ovšem přesto očekával obtížný výběr, protože velmistři americké SF psali nejen dobře, ale byli i velice plodní. Přesto se mu v této knize poštěstilo uvést povídky, které velice dobře dokumentují styl a umění jednotlivých autorů. Některé nutí člověka k zamyšlení, jiné mají autobiografický charakter a další ho prostě přenesou do říše fantazie. Pořadatel s úspěchem zařadil do souboru jak nejlepší a nejuznávanější díla jednotlivých autorů, tak i některá nyní už opomíjená. K tvorbě každého autora připojuje stručný životopis a komentář, který tvůrce čtenáři představuje.
Frederik Pohl doprovodil svůj výběr také stručnou informací o Asociaci amerických spisovatelů science fiction a fantasy a o její činnosti. Navíc přidal několik zážitků, které se mu přihodily za dobu, kdy stál v jejím čele.
Můžeme směle říci, že SF psalo mnoho dobrých spisovatelů, avšak na stránkách této knihy se objevují díla jen těch nejlepších z nejlepších: Velmistři SF.

Vybral a uspořádal Frederik Pohl
Povídky:
Andre Norton
- Past na myši (Mousetrap)
- Dlakův hněv (Were-Wrath)
- Všechny kočky jsou šedé (All Cats Are Gray)
- Hadí zub (Serpent's Tooth)

Arthur C. Clarke
- Záchranný oddíl (Rescue Party)
- Tajemství (The Secret)
- Usmíření (Reunion)
- Hvězda (The Star)
- Setkání s medúzou (A Meeting With Medusa)

Isaac Asimov
- Poslední otázka (The Last Question)
- Takový krásný den (It's Such a Beautiful Day)
- Stávkokaz (Strikebreaker)
- Marťanský styl (The Martian Way)

Alfred Bester
- Zmizení (Disappearing Act)
- Příjemná teplota (Fondly Fahrenheit)
- Čtyřhodinová fuga (Four-Hour Fugue)
- Rozhodnutí (Hobson's Choice)

Ray Bradbury
- Město (The City)
- Výlet na milion let (The Million-Year Picnic)
- Celé léto v jednom dni (All Summer in a Day)
- Přijdou vlahé deště (There Will Come Soft Rains)
- Přemíra beznaděje (The Affluence of Despair)
Překladatel: Jarmila Emmerová, Marek Ondřej, Veronika Volhejnová, Zdeněk Volný
Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 07.04.2020
Před 109 lety se narodil(a) Bazin Hervé Bazin
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno