Obsah: Skleněný pokoj

Poměrně obsáhlý román popisuje příběh Liesel a Viktora Landauerových. On je žid a vlastní Landauerovy automobilové závody, ona se těší, jak budou v Brně (pojmenovaném v anglickém originálu anonymně "Město") vychovávat děti. Na líbánkách v Benátkách poznávají architekta Reinera von Abta a tento "básník prostoru a struktur" je okouzlí nejen svou osobností, ale zejména plánem na nevídaný dům - "ten člověk se vlastně vůbec nezatěžoval s nějakými zdmi, jen sklo".
 
Roku 1930 je dům dostaven a my přes matné sklo sledujeme, jak se v jeho otevřených útrobách mění vztah mladých manželů; s milenkou mužovou i milenkou ženinou, s dvěma děcky a mnoha stesky. Za tónů klavírních suit z Janáčka, Chopina, Schuberta či Ravela před čtenářem defilují československé, ba středoevropské dějiny.
Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat, který zaujme od první věty. Na pozadí příběhu jejích majitelů zrcadlí tragédii celého českého národa. Vysoko na kopci nad Brnem ční zázračný dům. Postaven na míru židovsko-křesťanskému novomanželskému páru vyzařuje bohatství, sebevědomí, krásu a majestátnost. Avšak jen do chvíle, než do země vstoupí nacistické vojsko a manželé musí vilu i zemi opustit. Život vily se s odchodem jejích majitelů ale nezastaví. Přechází z jedněch rukou do druhých, z českých do nacistických, pak do sovětských až se opět vrátí do majetku československého státu. Krystalická dokonalost skleněného pokoje přitom zasahuje nesmírnou gravitací každého, kdo se dostane do jeho blízkosti. Jenom málo knih z poslední doby dokázalo očima cizince (podobně jako Gottland Poláka Maria Szczygiela) postřehnout československou realitu druhé poloviny 20. století tak brilantně jako Skleněný pokoj Simona Mawera. Román je o to cennější, že byl v létě 2009 nominován na nejprestižnější knižní cenu anglicky mluvícího světa The Man Booker Prize.
Vytvořil: janajau
Upravil: janajau
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 07.04.2020
Před 111 lety se narodil(a) Charroux Robert
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno