93%
Obsah: Pan Theodor Mundstock
Tento psychologicko-filozofický román byl napsán v roce 1963 a autor zachycuje realistickou, a proto dojímavou postavu žida - pana Mundstocka - za okupace.
Bývalý bezvýznamný úředník prožívá čas od konce roku 1941 až po krutou dobu heydrichiády v očekávání transportu do koncentračního tábora. Na jeho monolozích vystihuje Fuks obraz toho, co se odehrávalo v myslích tisíců dalších židů.
V úvodu se psychologický záměr autora projevuje scénou, kdy Mundstock hovoří se stínem jménem Mon, což je jeho druhé já. Jemu a čtenářům se zpovídá ze svých myšlenek, prožitků, obav i představ. Podobné dialogy vede i se slípkou, kterou chová v bytě. Jeho psychika je zdecimována atmosférou nacistického teroru i vlastní citlivosti. Zvláštní, epičtější složku, sehrává kontakt s rodinou Šternových a s ostatními židy z okolí („Grünwaldovi se oběsili, trechrovi se otrávili plynem, Albína Schicková skočila z okna, Kohn se dal přejet... ").
Mundstock se stává utěšitelem, postupně však ztrácí smysl pro realitu, pro čas. Jeho vědomi je roztříštěné, pohybuje se v úděsném střídání zlé reality a ještě hroznějších asociací.
Mundstock nachází řešeni, jak uniknout zešílení. Systematicky si představuje vše, co ho bude čekat při předvolání do transportu, a nacvičuje jednotlivé možnosti útrap a poníženi A pak teprve mizí Mon, ze slepice je holub, pan Mundstock se vrátil do reality, probudil se z přízračného snu, zbavil se strachu z gestapa, z koncentráku, ze smrti.
A tak, i když při nácviku nástupu na seřadiště tragickou náhodou umírá pod koly nákladního auta, víme, že umírá klidný, beze strachu, vyrovnaný s osudem.
Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Zdroj: Školní četba na dlani, Obsahy z děl českých a slovenských spisovatelů
Upravil: janajau
Zdroj: Školní četba na dlani, Obsahy z děl českých a slovenských spisovatelů